Openbare basisschool De Catamaran in Rotterdam-Zuid is sinds de start van Schoolsportvereniging Lombardijen in 2008 ‘SSV-hoofdschool’ van de wijk. Directeur Arina Rook en adjunct-directeur Bas van der Molen zagen hun kans schoon om deze taak op zich te nemen. ‘Om de SSV te laten groeien én om invloed in de wijk uit te kunnen oefenen.’

Zowel Arina Rook als Bas van der Molen van De Catamaran zijn sinds het eerste uur betrokken bij het wel en wee van Schoolsportvereniging Lombardijen, waarbij momenteel 200 kinderen zijn aangesloten. Nog steeds zien ze het belang in van het bestaan van deze SSV. Dat blijkt wel als ze vol enthousiasme vertellen over hun rol binnen het project en de kansen die de school hierdoor heeft gekregen. Al zijn de credits vooral voor de coördinatoren, benadrukken de directeur en adjunct-directeur meermaals. Arina Rook: ‘De coördinatoren, eerst Remco, nu Nathan, zijn de dragende kracht van de SSV. Zij komen overal en zorgen voor de verbindingen binnen de wijk.’

Sportiefste basisschool
Dat De Catamaran zich aansloot bij de SSV was een logische stap in Lombardijen. Rook: ‘Wij willen naast het reguliere schoolaanbod ook andere dingen aanbieden. Zoals sport, wat stimulerend is voor lichaam en geest. Met de Schoolsportvereniging zagen we bovendien een kans om kinderen van de straat te houden en ze iets mee te geven.’ Van der Molen vult aan: ‘Voorheen zochten wij ook al samenwerking met clubs én we waren al eens sportiefste basisschool van Nederland, in 2010. De Schoolsportvereniging maakt het alleen maar makkelijker. Bovendien zien ouders steeds dezelfde gezichten, wat ze prettig vinden.’

De Catamaran is hoofdschool binnen SSV Lombardijen. Dat houdt in dat het de coördinatie op zich neemt. Rook: ‘Wij kozen daarvoor omdat we vonden dat we de goede mensen in huis hadden om die coördinerende rol op ons te nemen. De ambitie was om de SSV te laten groeien en net zo bloeiend te maken als onze school. Dan gaan vanzelf meer kinderen in de wijk meedoen.’

Wat het hen als school oplevert? Rook: ‘Sociale, gezonde en ontspannen kinderen. Zodat ze een sterke basis hebben.’ Van der Molen: ‘En als je ze kennis laat maken met sport is de kans groter dat ze lid worden van een club en ze van straat af gaan. Wij willen dat onze leerlingen (550 kinderen op onze school) ook weten hoe het er buiten school aan toe gaat. Onze verantwoordelijkheid stopt niet om 16.00 uur.’

Ouderbetrokkenheid
In de wijk hebben ze de afgelopen 10 jaar behoorlijk wat bereikt. Niet alleen zijn meer kinderen van (omliggende) basisscholen gaan sporten, ook de ouders zijn in beweging gekomen, bijvoorbeeld tijdens ouder-kind toernooien. Van der Molen: ‘Ouders hebben ook behoefte om te sporten. Een ander initiatief is de Zumbales voor moeders die in de wijk ooit is opgestart.’ Rook: ‘Dit bevordert ook nog eens de ouderbetrokkenheid. De naam van de school is bovendien verbonden aan de Schoolsportvereniging, dus ze vertrouwen erop dat het goed is.’

Op meer locaties om te kunnen sporten (‘nu zit alles snel vol’) na hebben de directieleden van De Catamaran op dit moment niets te wensen. Rook: ‘Het niveau van de SSV is hoog, het sportaanbod is breed en divers en de samenwerking goed. In Rotterdam is veel mogelijk. Dat zou ik het hele land toewensen.’

Schoolsportvereniging
Dit artikel wed geschreven naar aanleiding van het 12,5 jarig bestaan van de Schoolsportvereniging in juni 2018 en verscheen in het online magazine ‘12,5 jaar Schoolsportvereniging’. Het hele magazine is hier te bekijken.
De schoolsportvereniging is een project van Rotterdam Sportsupport dat sportverenigingen en scholen aan elkaar koppelt, zodat kinderen de mogelijkheid hebben om dichtbij huis te sporten. Lees hier meer over het project.

Meer weten?

Via de thema’s vind je hoe we jouw club kunnen helpen. De thema’s in combinatie met de veelgestelde vragen zorgen ervoor dat je snel antwoord krijgt op jouw vraag. Neem bij interesse en andere hulpvragen contact op met de gebiedsconsulent van jouw vereniging. De gebiedsconsulent of expertconsulent lost samen met jou de hulpvraag op.

Wij staan voor je klaar!

Maurits Morsink

verenigingsconsulent Organisatie
Maurits Morsink