Is tafeltennis iets voor mij? Mensen met een lichamelijke beperking of chronische aandoening kunnen dat sinds kort bij TTV Alexandria ’66 ontdekken dankzij twee sportrolstoelen. Een mooi drempelverlagend middel voor ledenwerving.

TTV Alexandria ’66 is een vereniging die sinds ruim twee jaar ook ‘TafeltennisPlus’ biedt: laagdrempelig tafeltennissen voor mensen met een lichamelijke beperking of chronische aandoening. Zij krijgen tafeltennisslagen aangeleerd en bekwamen zich in de sport.

Voordeel van tafeltennis: het kan op elk niveau worden gespeeld, ook bij geringe inspanning. De trainsters bekijken waartoe iemand in staat is en houden daarmee rekening bij de bewegingsintensiteit en oefenvormen. De ene speler zit in een rolstoel, de andere is actief vanachter een rollator en sommigen stáán achter de tafel . Het gezelschap bestaat nu uit twaalf leden, maar vanuit de groep zijn al tafeltennissers doorgestroomd naar bijvoorbeeld reguliere seniorenteams.

Scootmobiel
De vereniging kreeg in februari twee sportrolstoelen cadeau, van de Johan Cruyff Foundation en het Fonds Gehandicaptensport. Voorzitter Saskia Meijer maakt met een voorbeeld duidelijk wat hiervan de winst kan zijn. ‘Eén van onze leden beweegt zich in het dagelijks leven voort in een scootmobiel. Ze speelde daarin ook tafeltennis. Maar een scootmobiel is natuurlijk niet ideaal om in te sporten. Je hebt weinig bewegingsvrijheid. De jonge vrouw in kwestie twijfelde daarom op een gegeven moment zelfs, of ze op die manier wilde doorgaan en lid zou blijven. Nadat onze vereniging de sportrolstoelen kreeg, kon zij wennen aan dit type hulpmiddel. En wat blijkt? Ze is zó enthousiast, dat ze een eigen sportrolstoel gaat aanvragen.’

Positief
Meijer vervolgt: ‘Het begin vorig jaar met een subsidieaanvraag bij de Cruyff Foundation. De motivatie erachter: wij streven naar een laagdrempelig sportaanbod voor onder meer kinderen en jongvolwassenen. Een sportrolstoel helpt daarbij, want een gebruikelijke rolstoel – een type voor algemene dagelijkse levensverrichtingen – kan hoge leuningen hebben of leuningen die anderszins in de weg zitten bij tafeltennissen. Bij de Cruyff Foundation was men positief en werd contact gezocht met het Fonds Gehandicaptensport. Daarna schonk de eerste partij ons een sportrolstoel voor kinderen en jonge volwassenen en de tweede een exemplaar voor volwassenen.’

Uitgeleend
De aanwinsten worden tijdens de wekelijkse training uitgeleend aan leden én aspirant-leden. Meijer: ‘We zijn daarin flexibel. De ene keer wordt een stoel gebruikt door een lid dat in het dagelijks leven en tijdens het tafeltennissen in een gewone rolstoel zit, maar nu wil bekijken hoe een sportrolstoel bevalt. De andere keer geven we de stoel aan iemand die weliswaar achter een tafeltennistafel kan staan, maar voor wie het gezien zijn beperking beter is in een rolstoel te sporten. En het gebeurt ook dat een aspirant-lid dankzij een sportrolstoel kennismaakt met TafeltennisPlus en zo beter onderbouwd kan beslissen of hij lid wordt.’

Proberen
Het overkoepelende doel is dat nóg meer mensen enthousiast raken en in staat worden gesteld te tafeltennissen. Meijer: ‘Sommige leden of aspirant-leden zijn zoekende naar de juiste houding en mogelijkheden om tafeltennis te spelen en vol te houden. Dan kan het een uitkomst zijn om een sportrolstoel uit te proberen. Bevalt de leen-rolstoel van de vereniging? Dan kan iemand proberen via zijn of haar eigen kanalen een sportrolstoel voor zichzelf te bemachtigen of aan te schaffen.’

Meer weten?

Via de thema’s vind je hoe we jouw club kunnen helpen. De thema’s in combinatie met de veelgestelde vragen zorgen ervoor dat je snel antwoord krijgt op jouw vraag. Neem bij interesse en andere hulpvragen contact op met de gebiedsconsulent van jouw vereniging. De gebiedsconsulent of expertconsulent lost samen met jou de hulpvraag op.

Wij staan voor je klaar!

Maaike Tieman

Maaike Tieman

communicatieadviseur / clubkadercoach